natuhouse

sobota 18. října 2014

Ovesná kaše

Skvělé, chutné a zdravé snídaně. Proč tomu tak ale je, v čem jsou tak velké benefity ovesných vloček (ze které se děla ovesná kaše) a jak si ji doma připravit ? Dozvíte se v tomto článku.


1. Vysoký obsah vlákniny, bílkovin a nízký obsah tuku


Ovesné vločky jsou celozrnná a jíst celozrnné jídlo znamená snížení rizika různých onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku a diabetu 2. typu.

Vysoký obsah vlákniny znamená, že když budete snídat ovesnou kaši zasíti Vás na podstatně delší dobu, než kdyby jste snídali jogurt, ovoce, nebo jenom vejce. Snídaně s vysokým obsahem cukru a tuku Vás zasíti a dodají energii na velmi krátkou dobu. Tělo cukry spálí velmi rychle a pak máte opět hlad. Vláknina Vás nasíti na mnohem delší dobu a bez problémů pak vydržíte až do oběda, třeba i bez dopolední svačiny.

Vysoký obsah vlákniny a komplexních sacharidů také zpomaluje proměnu a rozklad potravy na jednoduché cukry. Vysoké hladiny hořčíku podporuji v těle správné použití glukozy a sekreci inzulínu.

2. Snižuje hladilu LDL ("špatného") cholesterolu v krvi

Mnoho studií prokázalo, že unikátní vláknina v ovesných vločkách nazývána beta-glukán má příznivé účinky na hladinu cholesterolu v krvi.

3. Ovesné vločky neobsahují lepek

Ovesné vločky a ovesná kaše je vhodná pro lidi s bezlepkovou dietu. Ovesné vločky, na rozdíl třeba od pšenice, neobsahují lepek ale látku zvanou avenín. Avenín je prolamín který je považován za škodlivý pro střevní sliznici lidí, citlivých na avenín. Studie prokázaly, že i lidi s bezlepkovou dietou můžou konzumovat oves a ovesné vločky bez špatného vlivu na jejich zdraví.

4. Obsahuje lignany které chrání před onemocněním srdce a rakovinou

Ovesné vločky, stejně jako jiné zrna obsahují rostlinné lignany, které jsou převedeny střevní mikroflory do savčích lignanů. Lignan, nazývaný enterolakton chrání před rakovinou prsů a dalších hormonálně závislých nádorů, stejně tak, jako i před onemocněním srdce.

5. a krom dalších benefitů ovesných vloček - Chutná skvěle !

Ovesné vločky pouze zalité mlékem nejsou nic moc, vůbec mi to nechutné. Když ale obětujete chvíli času a třeba si ráno o 10 minut přivstanete a připravíte si skvělou ovesnou kaši, bude to stát za to a Vaše tělo se Vám poděkuje.

A jak si tedy tu ovesnou kaši připravit ?

Potřebujeme: Ovesné vločky, mléko, skořice nebo skořicový cukr, banán nebo jiné ovoce, kakao dle chuti

Postup:

3 - 4 dcl. mléka dáme do hrnce vařit. Přidáme skořici nebo skořicový cukr a jestli chcete kakao (obyčejné horké kakao). Když mléko dosáhne bodu varu (začne vřít) vsypeme ovesné vločky. Množství záleží na Vás, já dávám na 4 dcl mléka 2/3 šálky ovesných vloček. A pak už jenom mícháme a mícháme. Je opravdu důležité při sporáku stát a míchat to, aby se vločky nepřipálili. Do směsi dle chuti můžete přidat lesní ovoce, ořechy, med, jablka, nebo cokoliv jiného co Vám chutná. Když kaše zhoustne odstavíme a necháme chvíli chladnout. Směs zhoustne ještě když bude chladnout. Pak dáme do misky, na vrch nakrájíme banán a ... dobrou chuť :)

Diskuzi k této témě naleznete taky v diskusním foru FitnessForum na této adrese.


Take care your body, your body cares of you !

2 komentáře:

  1. Super doporučení, ovesná kaše je paráda:) Ohledně alergie na lepek: Celiakie je dědičné onemocnění, přičemž výskyt u příbuzných 1. stupně je 8–18 %, u jednovaječných dvojčat až 70 %. K projevům trvalé nesnášenlivosti lepku patří typické zánětlivé změny sliznice tenkého střeva, jež vedou k porušenému vstřebávání všech živin, vitaminů, minerálů a také vody.
    http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/nelecena-celiakie-muze-zpusobit-vazne-zdravotni-komplikace

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuju za komentář a taky doplnění bližších informací ke zmíněné celiakii.

    OdpovědětVymazat